Medilip s.r.o.: +420 723 583 343 | +420 733 516 067

NADMĚRNÉ POCENÍ – HYPERHIDRÓZA

Nadměrným pocením, takzvanou hyperhidrózou, hlavně v podpaží, na dlaních a ploskách nohou trpí až 1% dospělé populace.

Hyperhidróza

Hyperhidrózou se rozumí patologický stav představující nekontrolovanou zvýšenou tvorbu potu ve větším množství, než je fyziologicky nutné k termoregulaci. Nemoc může být přítomna již v dětství a přetrvávat po celý život, ale častěji začíná u mladých dospělých. Příčina tohoto onemocnění není jen jedna. Hyperhidróza se dělí na dva typy. Vyvolavatelem jsou emoce, jak negativní, tak pozitivní, a proto jedním z názvů primární hyperhidrózy je emocionální hyperhidróza. Naproti tomu sekundární hyperhidróza může doprovázet řadu chorobných stavů. Mohou to být endokrinní nemoci, především hyperthyretóza a hypoglykémie u diabetes mellitus, nádory např. feochromocytom, Hodgkinova nemoc, karcinoid aj.

Všechny formy hyperhidrózy přinášejí svým nositelům významné psychosociální obtíže a tělesnou nepohodu.

Pocení – perspirace je fyziologický proces navozený vyšší teplotou prostředí, tělesnou námahou a emocionálně, u žen bývá v přechodu. Pot je vodnatý sekret, jenž se tvoří v potních žlázách, ekrinních a apokrinních. Převažují ekrinní potní žlázy, kterých je zhruba 2–3 miliony. Nacházejí se na celém těle, velmi četné jsou na dlaních, ploskách a čele. Pocení udržuje vnitřní teplotu a chrání tělo před přehřátím.

Léčba hypehidrózy

Existuje celá řada léčebných postupů, ale jejich výsledek je obvykle neuspokojivý.

Botulotoxin je látka, která blokuje přenos na nervosvalovém spojení a zamezuje produkci acetylcholinu, který zprostředkovává produkci potu. Botulotoxin se aplikuje do podpaží po předchozím jodškrobovém testu, který určí rozložení potních žláz ošetřované oblasti. Po stanovení jejího rozsahu se doporučuje označit si místa jednotlivých vpichů. Jejich vzdálenost je mezi 1–2 cm podle lokalizace. Množství toxinu podaného do 1 vpichu je dáno použitým ředěním a doporučením výrobce léku. K aplikaci se používají tzv. inzulinové nebo tuberkulinové stříkačky, které umožňují přesné odměření dávky a mají tenkou jehlu, s níž je vpich šetrnější. Do oblasti v podpaží se užívá dávka 100 až 200 jednotek. Oblast je ošetřena znecitlivujícím krémem po dobu asi 20minut. Vlastní doba aplikace trvá několik minut. Výsledek, tedy výrazné omezení pocení, se dostaví do 3 dnů. Pokud podáme dostatečné množství čerstvé látky, je doba léčebného efektu 6 až 9 měsíců.

Oblast plosek nohou a rukou lze ošetřit stejným způsobem, ale vzhledem k velké bolestivosti se doporučuje zákrok provést v celkové anestezii.

Léčba botulotoxinem výrazně odstraní klientovu psychickou i sociální zátěž, kterou nadměrné pocení způsobuje.

Dávkování

  • Podpaží – odstranění pocení: od 12.000 Kč

Potřebujete více infromací nebo se pouze objednat?

Kontaktujte nás