Medilip s.r.o.: +420 723 583 343 | +420 733 516 067

FAQ

Nejčastější dotazy

Jaký je rozdíl mezi klasickou liposukcí a tumescentní liposukcí?

Tumescentní liposukce využívá napuštění velkého objemu tekutiny s místním anestetikem do podkožního tuku.
Používají se tenké kanyly o síle 3-4 mm. Výkon lze provádět bez celkové narkózy. Výhodou této metody je i možnost postavit pacienta v průběhu zákroku a provést případné úpravy, které nejsou vleže zcela viditelné. Klasická liposukcevyužívá nízkých objemů tekutiny, silnější kanyly a je nutná celková anestezie. Dochází k destrukci a poranění závěsného aparátu kůže společně s tukovými buňkami.

Jaké jsou výhody tumescentní liposukce oproti klasické liposukci?

Odpadá riziko celkové narkózy, není nutná hospitalizace. Návrat do normálního života je možný do 2-3 dnů. Kompresivní prádlose nosí pouze 14 dní max. 3 týdny. Po celou dobu zákroku tumescentní liposukce je klient zcela při vědomí,
může komunikovat s operatérem, může si číst, telefonovat, odejít na toaletu atd . Během zákroku liposukceje možné si klienta postavit či polohovat a tak posoudit, popřípadě poupravit odsátou oblast. V případě celkové narkózy toto
nelze, výsledek může být i nevratný. Odpadá veliká bolestivost a dlouhá rekonvalescence jako u klasických liposukcí.

Komu lze tumescentní liposukci doporučit a komu naopak ne?

Horní věková hranice u zdravých klientů prakticky neexistuje, dolní je 18 let. Liposukce není řešením velké obezity. Ideálním klientem je ten, kdo tedy není obézní, má kvalitní kůži, netrpí žádnou závažnou chorobou (cukrovka, prodělaná onkologická onemocnění, neurologická onemocnění, systémová onemocnění kůže apod.).

Mohou se tukové buňky po odsátí opět objevit nebo rozmnožit?

Tukové buňky se nemnoží. Tuk již v odsátých místech po liposukci nikdy nedoroste a jedná se o trvalou změnu.
Každý člověk se rodí s určitým množstvím tukových buněk a je od narození neměnný. To znamená, že ve stáří je jejich počet stejný jako při narození. Po odsátí již nikdy nemůže nabýt původních rozměrů.

Je možné při liposukci v tumescentní anestézii odsát více oblastí najednou?

Obvykle ne, pouze malé oblasti (např. paže + malá zevní stehna). Množství anestetika v tumescentní tekutině je limitováno
váhou klienta.

Rozhodují se i muži? Pokud ano, tak jaké procento?

Ano, zhruba 8%.

Jak je to s tumescentní liposukcí a případným dalším těhotenstvím?

Tuky se již nebudou ukládat na partie, které byly odoperovány. Odsátá oblast se většinou nezvětší viz. otázka č.4. Liposukční zákrok tedy
nebudete muset v té stejné partii opakovat.

Jak dlouho trvá hojení po liposukci a jak náročný je to výkon ?

Výsledek liposukce je vidět ihned za 24 hodin, po prvním odložení kompresivního prádla.
Poté nastoupí fáze otoku, kterou vystřídá fáze vazivové přestavby. Tento proces trvá zhruba 3 měsíce.

Dá sa liposukcí odstránit celulitida?

Liposukce celulitidu neřeší. Avšak zaznamenali jsme určité vymizení celulitidy proto, že po odsátí tuku přestane být kůže napínaná množstvím podkožního tuku a tak se vytvoří podmínky na její stahnutí a zpevnění, pokud klient dodržuje režim a zdravý životní styl.

Jakou doporučujete následnou péči po tumescentní liposukci?

Nošení kompresivního prádla po dobu 14 dní. Masáž manuální (rukou) nebo válečkem, kterou může klient provádět sám. Ruční lymfatické masáže u odborníka jsou nejefektivnější a se všemi začínáme měsíc po výkonu.

Jak dlouho se nosí kompresivní prádlo po tumescentní liposukci?

14 dní, maximálně 3 týdny (např. oblast bříška nebo boků).

Za jak dlouho lze po tumescentní liposukci sportovat?

Začít můžete prakticky ihned po odložení kompresivního prádla.

Jsou nějaké jizvy po tumescentní liposukci?

Jizvy po zákroku liposukce ošetřujeme steristripy, jsou asi 3mm slouhé, do roka neviditelné. Po zákroku by se klienti neměli vystavovat přímému slunci či se opalovat v soláriu. Mohlo by pak dojít ke zhnědnutí jizviček.

Po liposukci?

Prvních několik hodin až dnů po liposukčním zákroku se mohou vyskytnout lehké závratě při změně polohy těla (při vstávání či při odkládání kompresního prádla). Proto se doporučuje při prvním sundání kompresního prádla si lehnout a toto provádět vleže. Po zákroku se mohou objevit otoky, zatuhnutí a kožní nerovnosti. Ve většině případů se však za určitou dobu vstřebají. Odsáté části těla mohou být citlivější po dobu několika měsíců.