Medilip s.r.o.: +420 723 583 343 | +420 733 516 067

1) Jaký je rozdíl mezi klasickou liposukcí a tumescentní liposukcí?

Tumescentní liposukce využívá napuštění velkého objemu tekutiny s místním anestetikem do podkožního tuku. Používají se tenké kanyly o síle 3-4 mm. Výkon lze provádět bez celkové narkózy. Výhodou této metody je i možnost postavit pacienta v průběhu zákroku a provést případné úpravy, které nejsou vleže zcela viditelné.
Klasická liposukce využívá nízkých objemů tekutiny, silnější kanyly a je nutná celková anestezie. Dochází k destrukci a poranění závěsného aparátu kůže společně s tukovými buňkami.

2) Jaké vidíte hlavní přednosti liposukce tumescentní v místní anestezii proti klasické liposukci v celkové narkóze?

Odpadá riziko celkové narkózy, není nutná hospitalizace. Návrat do normálního života je možný do 2-3 dnů. Kompresivní prádlo se nosí pouze 14 dní max. 3 týdny.

3) Komu lze tumescentní liposukci doporučit a komu naopak ne?

Horní věková hranice u zdravých klientů prakticky neexistuje, dolní je 18 let. Liposukce není řešením velké obezity. Ideálním klientem je ten, kdo tedy není obézní, má kvalitní kůži, netrpí žádnou závažnou chorobou (cukrovka, prodělaná onkologická onemocnění, neurologická onemocnění, systémová onemocnění kůže apod.)

4) Mohou se tukové buňky po odsátí opět objevit nebo rozmnožit ?

Tukové buňky se nemnoží. Tuk již v odsátých místech nikdy nedoroste a jedná se o trvalou změnu. Každý člověk se rodí s určitým množstvím tukových buněk a je od narození neměnný. To znamená, že ve stáří je jejich počet stejný jako při narození. Po odsátí již nikdy nemůže nabýt původních rozměrů.

5) Je možné při liposukci v tumescentní anestézii odsát více oblastí najednou?

Obvykle ne, pouze malé oblasti (např. paže + malá zevní stehna). Množství anestetika v tumescentní tekutině je limitováno váhou klienta.

6) Rozhodují se i muži? Jaké procento?

Ano, zhruba 8%.

7) Jak je to s tumescentní liposukcí a případným dalším těhotenstvím? Jestli se zase nebudou tuky ukládat na partie, které byly odoperovány a nebudu muset jít ještě jednou?

Odsátá oblast se většinou nezvětší viz. otázka č.4. těhotenství

8) Jak dlouho trvá hojení po liposukci a jak náročný je to výkon ?

Výsledek liposukce je vidět ihned za 24 hodin, po prvním odložení kompresivního prádla. Poté nastoupí fáze otoku, kterou vystřídá fáze vazivové přestavby. Tento proces trvá zhruba 3 měsíce.

9) Jakou doporučujete následnou péči po tumescentní liposukci?

Nošení kompresivního prádla po dobu 14 dní. Masáž manuální (rukou) nebo válečkem, kterou může klient provádět sám. Ruční lymfatické masáže u odborníka jsou nejefektivnější a se všemi začínáme měsíc po výkonu.

10) Jak dlouho se nosí kompresivní prádlo po tumescentní liposukci?

14 dní, maximálně 3 týdny (např. oblast bříška nebo boků).

11) Jaké doporučujete doplňky stravy na zmenšení otoků po tumescentní liposukci?

Lék Cyclo3Fort, jako prevenci otoků a modřin. Lioton, Ibuhepa, Heparoid (krémy proti otokům, modřinám a bolesti)

12) Za jak dlouho lze po tumescentní liposukci sportovat?
Začít můžete prakticky ihned po odložení kompresivního prádla.

13) Jsou nějaké jizvy po tumescentní liposukci?

Jizvy ošetřujeme steristripy, jsou asi 3mm slouhé, do roka neviditelné. Po zákroku by se klienti neměli vystavovat přímému slunci či se opalovat v soláriu. Mohlo by pak dojít ke zhnědnutí jizviček.

14) Po liposukci?

Prvních několik hodin až dnů se mohou vyskytnout lehké závratě při změně polohy těla (při vstávání či při odkládání kompresního prádla). Proto se doporučuje při prvním sundání kompresního prádla si lehnout a toto provádět vleže. Po zákroku se mohou objevit otoky, zatuhnutí a kožní nerovnosti. Ve většině případů se však za určitou dobu vstřebají. Odsáté části těla mohou být citlivější po dobu několika měsíců.